YAŞAM & KÜLTÜREL

Autoliv Cankor TGM TRA

YAŞAM & KÜLTÜREL

Autoliv Cankor TGM TRA

Autoliv Cankor TGM Tesisi'nin TRA Bölümünde bulunan TRA_01 Sigara İçilen Dinlenme Alanı, 193 m²'lik alanı ile projenin ilk etabının en büyük kapalı alanı olma özelliğini taşımaktadır. Üçgen formu, binanın dik açısı ve parselin açılı kenarının bir fonksiyonu olarak ortaya çıkmakta ve en fazla kullanım alanı yaratan yerleşim alternatifidir. TRA_01 Yapısı, tesis çalışanlarının ara verdikleri zaman yılın her ayında severek kullanabilecekleri bir dinlenme alanı yaratmayı amaçlamaktadır. Yapının yüksekliği, binanın cephe modülasyonuna göre belirlenmiş ve iç mekandaki yükseklik temiz 3 metre olarak düşünülmüştür. Sahaya bakan Güney tarafı, yapıyı günün çoğunluğunda güneş ışığına bırakmaktadır. Bu durumun olumsuz etkileri, binanın çevresinde yapılan çatı saçakları ile bir miktar önlenmeye çalışılmıştır. Bu saçak aynı zamanda yağmurlu havalarda dış mekanın kullanılabilmesini de sağlayacaktır. Yapının döşemesi, kapalı alandan 50 cm konsol olarak dışarıya devam ettiğinden, bu alanlarda doğaçlama oturma alanları yaratmaktadır. Bu, özellikle vardiya değişimleri sırasında artan kalabalığın sönümlenmesine yardımcı olacaktır. Mevcut bina ile TRA_01 yapısı arasında, mevcut binanın cephesine müdahale etmenin mimari olarak uygun olmadığı ve binanın cephesine müdahale yolunu açmak için 2 metrelik bir geçiş alanı bırakılmıştır.

Yapı, bulunduğu konumu itibariyle tüm yönlere min, ofis çalışanlarının ve misafirlerin görebileceği bir noktada bulunmaktadır. Bu sebeple ayrı bir mimari eleman olarak değerlendirilmiştir. Yapının üçgen formu, perspektifi güçlendiren dinamik bir algı yaratmaktadır. Buna ek olarak, yağmur olukları alışılagelmiş olan çatı kenarından koparılarak içeri doğru "offsetlenmiştir". Bu karar, özellikle çatıya yukarıdan bakıldığında modern bir görünüm vermektedir.

Çatının bir diğer mimari özelliği eliptik ışıklıklardır. Bu ışıklık hem iç mekanın derinliklerine kadar doğal ışığın alınmasını sağlamakta, hem de yukarıdan bakıldığında estetik bir görünüm yaratmaktadır. Günümüzde enflasyonun en büyük etkenlerinden biri enerjideki fiyat artışlarıdır. Ayrıca enerjinin üretimi ve tüketiminin çevreye verdiği zarar
düşünüldüğünde, etrafımızdaki enerjiden üst seviyede yararlanmak hem ekonomik hem de çevreci bir yaklaşım olacaktır. Bu anlamda yeni yapılacak çatılarda güneş panelleri kullanılabileceği ve kendi kendine yeten yapılar yapılabileceği değerlendirilmiştir.

Yapı, toplamda 193 m² kapalı alana sahiptir. Kapalı alanda 135 kişiye oturma alanı sağlamaktadır. Teraslar, oturarak 16 kişiye hizmet verebilecektir. TRA_01 toplamda 150 kişi kapasiteli bir yapıdır.

Konum

Gebze, Kocaeli

Yıl

2023

Kategori

YAŞAM & KÜLTÜREL

Alan

193 m²