YAŞAM & KÜLTÜREL

Süreyya Plajı

YAŞAM & KÜLTÜREL

Süreyya Plajı

Çalışma alanı (bundan sonra Süreyya Plajı olarak anılacaktır.) Kuşadası’nın güneyinde bulunmaktadır. Merkeze kuş uçuşu mesafe 3.3 km olmaktadır. Öküz Paşa Kervansarayı’ndan araba ile 10 dakikalık bir yolculuk ile alana ulaşılabilir. Bu güzergahta sırası ile Güvercin Ada, Yılancı Burnu, Kadınlar Denizi’nden geçilir.

Parselin potansiyelinin anlaşılması için Kuşadası’nın geneline bakılması yeterlidir. Kuşadası’nda denize girmek isteyenlerin ana hatları ile 3 seçenekleri vardır. Bunlar şehir içinde bulunan Kadınlar Denizi, diğeri Davutlar’dan başlayıp Güzelçamlı’ya kadar devam eden körfez, sonuncusu da Dilek Yarımadası’nda bulunan Milli Parklar Bölgesi’dir. Dilek Yarımadası hariç, mavi bayrak alabilecek standartlarda denizden bahsetmek maalesef mümkün değildir. Ancak Süreyya Plajı küçük bir koyda bulunmasından dolayı korunaklı ve yüksek standartlarda bir deniz deneyimi sunmaktadır. Korunaklı coğrafi yapısı ile işletmenin daha kolay idare edilebileceği düşünülmektedir.

Süreyya Plajı’nın doğusunda Otium Sealight Oteli ve Sealight Family Club bulunmaktadır. Kuzeyde ve güneyde bulunan alanlar yeşil alan niteliğindedir. Denizin batı yönünde bulunması bu alanı gün batımında eşsiz bir lokasyon haline getirmektedir. Toplam parsel alanı 6000 m2 ve zeytinlik statüsündedir. Bu sebeple geliştirilen proje mevcut anıtsal nitelikte olan ağaçlara dokunmayacak ve bu ağaçlar projeye entegre edilecektir. Buna ek olarak yapılaşma geçici nitelikte ve doğal zemine zarar vermeyen şekilde yapılacaktır. Bu anlamda mütemadi temellerden kaçınılacak ve münferit temel anlayışı benimsenecektir.

Arazi genelinde %30 dolayında bir eğim söz konusudur. Parselin en yüksek noktası ile deniz seviyesi arasında yaklaşık 25m bulunmaktdır.

Süreyya Plajı’nda yaratılmak istenen genel olarak eğlenceli ve hareketli bir ortamdır. Girişte ziyaretçileri ilk olarak restaurant karşılamaktadır. Restaurantın üstünde, parselin doğusunda ziyaretçilerin dinlenebilecekleri, yoga yapabilecekleri, masaj yaptırabilecekleri; yarı-özel alan niteliğinde olan Cabanalar bulunmaktadır. Alt kısımda havuz alanı ve kumsal yer almaktadır. Bu alanda merkezde bir havuz ve etrafında güneşlenme platformları planlanmıştır. Denize doğru, yerel idarenin vereceği izinlere bağlı olarak yapılması düşünülen bir iskele bulunmaktadır. Bu iskele sonda bir platform ve merkezinde bir bar ile sonlanmaktadır.

Konum

Kuşadası, Aydın

Yıl

2022

Kategori

YAŞAM & KÜLTÜREL

Alan

8000 m²